wtorek, 6 stycznia 2015

"Czterej Pancerni i Pies" (tom 2) - recenzja

Tytuł: "Czterej Pancerni i Pies" (tom 2)
Autor: Janusz Przymanowski 
Wydawnictwo: KAW
Miejsce i rok wydania: Warszawa 1986
Oprawa: Twarda 
Liczba stron: 316
Moja Ocena: 10/10 Po drugą część książki Janusza Przymanowskiego „Czterej pancerni i pies” podeszłam z nutką nie tyle pesymizmu, co raczej smutku. Przez pierwszy tom przebrnęłam w mniej niż miesiąc, bo dokładnie w 8 dni. Nie miałam żadnych obaw, że tak samo będzie i tym razem. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że teraz o wiele szybciej czytam kolejne strony powieści, na podstawie której powstał kultowy serial. Być może spowodowane to było świadomością, że większa część jest już za mną (wszak pierwszy tom był o ponad 20 stron grubszy!). Prawda jest taka, że teraz uporałam się z przeczytaniem drugiego tomu w mniej niż tydzień.

Akcja książki w dalszym ciągu toczy się w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej. Główni bohaterowie ciągle muszą uważać na grożące im zewsząd niebezpieczeństwa oraz czyhających na ich życie wrogów. Jednocześnie na naszych oczach dorastają młodsi bohaterowie powieści – Janek i Tomek.

W głowach oficerów dojrzewają myśli o przyszłości oraz założeniu rodziny. Janek marzy o ślubie z rosyjską pielęgniarką – Marusią, Gustaw z poznaną w tej części powieści Honoratką, Grześ nie może się natomiast zdecydować którą siostrę bliźniaczkę poznaną na nadmorskiej potańcówce woli – Anię, czy też Hanię (obie są niemal identyczne). Jedynie Tomasz nie znajduje wybranki swojego serca – jego największą miłością pozostaje bowiem gra na akordeonie oraz harmonijce, a także śpiew. Pancerni zdobywają kolejne odznaczenia w walce z wrogiem, biorą udział w niebezpiecznych akcjach, udowadniają, że są godni posiadania broni. W końcu udaje im się dojechać do Bramy Brandenburskiej. Po drodze otrzymują wiadomość o kapitulacji Niemiec. Na miejscu natomiast Janek oraz młody Łazewski zostają awansowani na podporucznika. Po powrocie do wolnej już Polski odbywają się uroczyste zaślubiny Janka z Marusią oraz Gustlika z Honoratą, a podczas uroczystości swój ślub ogłaszają Grzesiu oraz Lidka (bliźniaczki niestety już wyszły za mąż za Franciszka Wichurę oraz sierżanta Konstantego Szawełłę).


Zdjęcia: 


(Przód książki - ze zdjęciem z planu serialu "Czterej Pancerni i Pies")

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz